Z miłości do gór - pokus o zdolanie Hrubého štítu

Autor: Katarína Klačková | 6.1.2012 o 21:40 | (upravené 6.1.2012 o 21:58) Karma článku: 6,01 | Prečítané:  621x

Vždy som chcela ísť na túru z Poľskej strany Tatier. Taká sms "Vitajte v Poľsku" má oveľa väčšie čaro, keď naozaj príde v Poľsku a je akoby pozvánkou na dobrodružstvo. Že to bude až také dobrodružstvo a uvidíme z blízka pád lavíny,tak to sme samozrejme ráno ešte netušili.

morsieoko14.JPG

Ranný budíček bol krutý, ale prvé kroky a túru z najbližšieho parkoviska za Lysou Poľanou k Morskiemu Oku Dolinou Rybiego Potoku sme mohli začať dosť zavčasu na to, aby sme stihli turistický plán. V pláne bolo urobiť  si pekný okruh, najvyšší bod našej trasy bol v mape zapísaný ako Hrubý štít (2175 m.n.m.).

morsieoko06.JPG

morsieoko01.JPG

Dvojhodinová cesta dolinou nám ceľkom rýchlo ubehla. Mali sme asi šťastie, lebo sme našli zopár poľských drobných, ale asi väčšiu radosť nám urobli Mengusovské štíty, ktoré sa nám nečakane ukázali. Pár drobných mám však doteraz v peňaženke, treba ísť opäť do Poľska :-)

morsieoko07.JPG

morsieoko08.JPG

Poľské varovanie pred lavínami sme vnímali len okrajovo, skôr nás zaujala chata pri plese.

morsieoko09.JPG

Pohľad na pleso oblkopené štítmi je takmer neskutočný. Teplý čaj a čosi pod zub nás povzbudilo kráčať ďalej. Vlastne sa stačilo len zahriať, pretože sneh, ktorý nám vŕzgal pod nohami sám udával tempo. My sme si len vychutnávali cestu a boli zvedaví, aký výhľad bude o pár metrov vyššie a z iného uhla pohľadu.

morsieoko02.JPG

Slnko zalievali štíty a v diaľke toľká krása..., na ľavo bolo vidno Belianske Tatry, kde sme boli len nedávno.

morsieoko11.JPG

Po vychodenom chodníku sme ceľkom rýchlo naberali nadmorskú výšku, hoci sme sa neustále museli otáčať a obdivovať neskutočný výhľad.

morsieoko12.JPG

Nebezpečne vyzerajúci štít, sme neskôr podľa pohľadnice identifikovali ako Mních (2070 m.n.m.). V žlabe pod ním sa čosi pohybovalo, fantázia nahovárala že to určite budú kamzíky. Foťák a dobré oči nás potom presvedčili o tom, že to boli ľudia.

a1.JPG

Niekoľko strmých úsekov a nad Morským okom už bolo vidieť aj Czarny Staw. My sme však po krátkej pauze kráčali ďalej, až kým sa nám nezačala strácať cesta. Chodník mal viesť do žlabu medzi štíty, lenže pod padnutou masou snehu sa stratili aj vychodené stopy, ktoré sme doteraz prenasledovali.

Nuž dali sme si oddych, aspoň že na čaj a premyslíme ako pôjdeme ďalej. Ja som pozerala tú kôpku snehu, skúšala som aká je hlboká - miestami som sa prepadávala doslova "po zadok". Zrazu ma tak zaujalo, že zo skál oproti mne padal sneh, lenže to nebol len taký sneh. Stihla som povedať tak "lavína" a uskočiť a pár sekúnd na to tesne povedľa mňa aj preletela lavína.

morsieoko13.JPG

Lenže ono to nie je ako vo filme, keď ktosi zakričí lavína a všetci utekajú. Toto vlastne našťastie taká lavína ani nebola, ale tak masa snehu ktorá padla mohla mať na dĺžku cca 75 metrov, na šírku pri nás, čo bolo asi tak uprostred 3-4 metre a boli to veru riadne hrudky.

l1.JPG

(Miesto odkiaľ to padlo)

morsieoko03.JPG

Nuž cesta bola zarúbaná a hoci sme boli necelú hodinku od najvyššieho bodu našej túry museli sme zvažovať návrat. Nechcelo sa nám, predsa, keď sme sa vybrali tak ďaleko a je tak jasno....

morsieoko04.JPG

Nakoniec sme to predsa len otočili a vrátili sa na chatu, aspoň sa zohriať na polievočku :-).

morsieoko05.JPG

Cestou dole je aj možnosť sa odviezť na vozoch a zažiť jazdu ako z rozprávky, ale keď sme videli ako sa z koníkov parí ( to nie je až tak neostrá fotka), tak sme radšej pridali do kroku...

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kultúrna vojna sa začala, konzervatívci sa pridali k fašistom

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?