Sedlo Prielom 2288 m.n.m.

Autor: Katarína Klačková | 3.9.2013 o 17:05 | Karma článku: 9,85 | Prečítané:  2718x

Reťaze, stupačky a rebríky na túrach sú mojími najoblúbenejšími úsekmi na túrach. Vtedy mi nevadí ani únava, ani privysoké stúpanie, vtedy som len zvedavá na výhľad, ktorý sa zatiaľ ukrýva a ukáže sa len po prekonaní zaujímavého úseku. Vraj technicky náročnejší výstup a ani sneh uprostred leta nebýva výnimkou. Na internete som veru načítala kadečo, ale vychutnať si to, tak na to treba veru len jediné - túto túru absolvovať.

Rukavice v batohu po rôznych odporúčaniach nesmeli chýbať. K tomu pre istou opaľovací krém, voda a kopec jedla a batoh pomaly väčší ako ja veru ťažil.  Raňajky a prvý oddych na lehátkach pri Sliezkom dome tak pred ôsmou ráno veru prišiel vhod.

DSC01945.JPG

p1.JPG

Od Sliezskeho domu cesta pokračuje okolo Velického plesa a skalného úseku po ktorom steká voda, táto časť  sa nazýva Večný dážď.

DSC01950.JPG

Túto časť cesty pred nami sme poznali už z inej túry na Východnú Vysokú.

DSC01960.JPG

Kroky rýchlo ubúdali, tak sme minuli Dlhé pleso a predbehli pár turistov. Túto trasu sme išli 19. 08 v pondelok a to je ideálny deň. Vyšlo nám aj počasie a pondelky sa nám už osvedčili, býva najmenej ľudí v horách.

prielom03.jpg

Počas celého výstupu nahor obchádzame Gerlachovský štít. Raz veru možno aj tam pôjdeme.

DSC01968.JPG

prielom04.JPG

Ešte pár krokov a boli sme na Poľskom hrebeni. Najprv som si kedysi myslela, že táto časť už je za hranicami, ale hrebeň dostal názov podľa pašerákov, ktorý tadiaľto pašovali tovar práve z Poľska. Nuž trasu mali veru náročnú.

DSC01975.JPG

Po krátkom oddychu nás čakal zostup dole do Zmrznutého kotla. A ozaj bol zamrznutý, v úseku sa nachádzal aj kus snehovej pokrývky.

DSC01979.JPG

Cesta nadol je spevnená a ponúka úžasné výhľady.

prielom17.JPG

 

prielom15.JPG

 

DSC02014.JPG

Zamrznutým kotlo končí Bielovodská dolina. Po snehovom úseku  nasleduje nepríjemná časť - výstup suťou hore. Nohy sa prešmykujú, vyžaduje sa opatrnosť ale určite sa lepšie vystupuje hore.

DSC02041.JPG

Ešte pár krokov a už sú pred nami reťaze. Úsek je obojsmerný, ale je nás tu len minimum. Každý je opatrný, ohľaduplný, až na jednu rodinku s malým asi 10 ročným chlapcom, ktorý má slzy na krajíčku a strach a rodičia ho ešte kritizujú.

DSC02048.JPG

prielom33.JPG

My sme si výstup vychutnávali, šplhali sa po reťaziach a držali sme sa stupačiek. Hoci na niektoré si ozaj treba dobre nastúpiť, sú moc vysoko od seba, ale aspoň je to zaujímavejšie.

DSC02062.JPG

Zo sedla je skvelý výhľad. Posedeli sme a obdivovali Lomnický štít, v diaľke vidno Zbojnícku chatu, pod ňou napravo ďalšie Dlhé pleso a nad ním taktiež známy Slavkovský štít.

pr1.JPG

Zostup dole je opäť prudký a  náročný najmä na kolienka, ale pohľad späť stojí za to. Sedlo a Divá veža (2373 m.n.m.) nad ním.

DSC02090.JPG

V diaľke pred nami pri oddychu sme obdivovali Lomnický štít.

DSC02100.JPG

Zastávka ešte zo školských čias, autobus však nepremáva, tak som si dala pečiatku do ešte staršej mapy a naštartovali sme pešobus s cieľovou stanicou Smokovec.

pr3.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kultúrna vojna sa začala, konzervatívci sa pridali k fašistom

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?